Maja-Erol-Authority Partners Founders

Şu andaki kriz sebep olan Covid-19, tüm dünyadaki şirketer ticaret yapmasının tarzusu değıştirmiş ve değiştirmeye devam ediyor. Hiç kimse bu durumun kendisinin etkilemeyeceğini bekleyemez, ve birçok şirket sonuç olarak kendi ticaret değişikliği ve organizasyon kültürünü geçirecek.

Bizim sağlığımız için şartlar oluşturarak ve güvenlik önlemler için yönerge geliştirerek, şirketler uzaktan çalışma (online) başarılı olmak için ilerletme stratejisi kurmalıymış. Aynı zamanda yöneticiler, yeni bilgiler, yeni çalışma şartları ürettiği yönerge ve tıbbi bilgisini öğrenmek mecbur kalmışlar.

AP şirketi uzun süreli strateji planlamış. Bu hedefleri başarı yoldamızda bir ilerleme etmektedir. Covid-19 salgın kocaman ve beklenilmez sebep olduğu için AP şirketi kendi önceliği değişmiş, ticaret yapması için tedbir alıp, müşterisine destek vermiş. Aynı zamanda kendi çalışma ekibisine en iyi kararlar vermiş.

Bu röportajda AP’nin pay sahibi olan Maja ve Erol Karabeg, Covid-19 etkisi ve ‘yeni normal’ durumunda ticaret çalışmasını kendi düşüncelerini paylaşmaktadır.

Maja-Karabeg-Co-Founder-of-AP

AP: Bu zamanlarda karşılaştığınız en büyük profesiyonel görev hangisidir?

MK: Bunun içinde hepimiz birikteyiz ve covid-19 salgın etrafımızdaki olanlara ve aynı zamanda tabi ki Authority Partners şirketine de tesir ediyor. 2019 yılında, 2019-2021 yıllar arasında üç yıllık strateji planı hareket etmiştik. Bu planı kurduğumuz zaman böyle bugünkü krizde tedbir almamış. Bu yüzden planı çok tutkuluymuştur. Kendi önceliğimiz değiştik, ticaret yapmak için tedbir almıştık, müşterilerimize destek verip, çalışma ekibimize en iyi kararlar vermiştik.

AP: Bugünkü karşılaştığınız bizzat en büyük görev hangisidir?

MK: Şirket ile insanın vücudu, kültür ve şirketin kıymeti ile bizim DNK’mız benzetmeyi seviyorum. DNK her organizma için önemlidir. DNK’ya albümine ait olduğu için ömüre ve onun bütün davası yönerge tasvir ediyor. Tek tek hücre kullanarak, DNK komple organizma gelişmesini hareket ediyor. Tam aynısı, şirketin kültürü ve kıymet dinamik tarzısı görebiliriz. Fizik mesafesi zamanlarında ‘sağ sağlim’ tutması çok zor.

AP: Ticaret yapmanız yerine getirdiğiniz için hangi değişiklik yaptınız?

MK: Dava ve yöntemleri çok iyi tanımladığımız için bürodan eve geçip, evden ticaret yapması basittir.

AP: Yarışçı kaldığınız için ne yaptınız?

MK: Stratejimizin artırmasına göre, 2018 yılında çalışma ekibimize daha fazla uluslararası danışmanı içine almaya karar vermiştik. Şu an 25% danışman şirketimizin merkezimizden çok uzak yaşayıp çalışıyor. Çalışma ekibimiz 27 ülkeden ve 13 saat diliminden çalışıyor. Bizim uzaktan çalıimamız güçlü esas olduğu için bu tümlük atım çok önemlidir. Bu yüzden covid-19 salgın zamanında bize ve müşterilerimize daha fazla yararlıdır.

AP: Kriz olduğu zaman, masraflar idare etmek için iş hareket eden kişilere hangi tavsiye ediyorsunuz?

MK: Plan A, plan B hem de plan C olması lazım. Kredi çekmeseydiniz çekiniz ve pozitif kalınız. Haftalık para harcamasını takip ediniz ve gerek varsa aylık uyarlama yapınız. Müşterinizle ve ortaklarınızla çok yakın olunuz. İşçilerinizle açık konuşup, planlarınızı açıklayınız.

AP: Uzaktan çalışma sizin için yeni bir şey mi?

MK: Uzaktan çalışma Athority Partners için yeni bir müsvedde değil, çünkü danışmanlarımız uzun süre böyle iş yapıyor. Tabi ki, covid-19 salgın yüzünden uzaktan çalışma iş yapan işçi %100’e kadar artırmıştık. Lakin, herkese koruduğumuz için mutluyuz. Aynı zamanda başarılı kaldığımız için en önemli göstergeyi takip ediyoruz.

AP: Genel tahmin edilen, covid-19 salgından sonra, uzaktan çalışma uymadığı teknolojik şirketleri yeni işçilere ne iş verecek ne de şimdiki işçileri tutmaya başaramayacak. Uzaktan çalışma sistemi kalacağı için bütünlük olarak bir inisiyatif olacağını düşünüyor musunuz?

MK: Şu anda uzaktan çalışma sistemi kalmak gerektiğini düşünüyorum. Lakin bazı çalışanlar daha fazla bürodan çalışmayı seviyor. Yakın bir geçmişte anladığımız kadar bizlerden coğu günlük etkilişim ve isanların bağlantını mutlu ediyor. Bazı değişklik için dünya hazır olmuş, ama bu salgını değişiklikleri hızlandıracak. Biz şu andaki durumu takip etmeye devam edeceğiz ve yine uygun vakit gelince büromuzu normal kullanmak için açacağız. Fakat, en önemli öncelik güvenliktir.

AP: Sizce zaktan çalışma daha önce kullandığımız ve insanlar alıştığı için neden faydalıymış?

MK: Cevap kendi kendinden geliyor, virüsla daha az imkanlı bulaştıracağı yüzünden uzaktan çalışma bizim için faydalıymış. İnsanlar her yerde yaşayıp çalışabilir de. Bizim tesadüfümüzde söylediğim gibi dünyanın her yerinden: 13 saat diliminden çalışıyor.

AP: İşçiniz memnun olduğu için ne yapıyorsunuz?

MK: Herkesin düşüncesi ve fikirleri rahat rahat diğerlerle paylaşabileceği için Authority Partners böyle bir etraf ve durum yapmaya devam ediyor. Her zaman bizim çalışma davamız geliştirmek için tarzı buluyoruz ve işçilerimizden dönuşlü bilgiler ilerlememiz için çok önemlidir. Bu sebeple şu an tutuğu inisiyatif ve mekanizma kurmuştuk (çalışanlar bağlaması hakkında ayllık anketi, çalışanlar memnun olması anketi, ‘360 derece’ dönüşlü bilgiler, büyükelçi grubu ‘Ambasador Pool’, süreli program ve toplatılar yönetici ve işçilerin arasında ‘Town Hall meetings’, rakip maaşları, yıllık tıbbi yoklaması, vb. Covid-19 salgın olduğu zaman, ‘online’ yoga dersleri, çocuklara sanat dersler, ve yatmadan önce hikaye okumasını düzenlemiştik. Bana göre şirketimizin değer tarzunu yaşıyoruz. AP dinamik şirket ve bekleme çok büyük olduğu için profesiyonel ve bizzat ilerleyen insanlar muhteşem bir yerdir. İmkanlar sınırsızlardır.

Erol-Karabeg-Co-Founder-of-AP

AP: Teknoloji endüstri krizi şçşn ne kadar hazır olmuş?

EK: Teknolojik endüstri için bu salgını şok olmuş, tıpkı diğer endüstri gibi. Daha önce fizik mesafede iş yapmayı alıştığımız için teknolojik endüstri tam bilgisayar şirketleri şanslı olmuşlar. Bu yüzden uzaktan çalışma büyük bir değişiklik olmadı. Bu gerçeği, salgın verimi azaldığı için çok yardım etmiş.

AP: Salgından bütünlük riski yırtmış mı?

EK: Tabi ki, bazılar bugünkü arasında bağlantı dünya enfeksyon hastalığı risk artırdığı için ciddi kendi tasası göstermiş. İnsanların gelişmesi için, daha fazla gelişmemiş ve yalıtım ekosistem yaşadığı yerlere yerleşiyorlar. Bu iki fartör enfeksiyon ve yeni patojenik genişlemekten risk artırıyor. Fakat sorunuza tam cevap vereceğimiz için gelecekte ne zaman salgınarla karşılaşacağımızı beklemeliyiz. Bundan sonra plan yapacağımız zaman salgın riskinden alacağız. Bugünkü bütünlük ekonomide ‘Gönderme tam vakitte’ bütünlük Pazar sermaye yüzünden her fraksyon etkili yüz katlı artırıyor. Salgınlar hala nadiren olay olduğu için şirket ve endüstrilerden çoğu salgın etkisinden farkında değil.

AP: Teknolojik endüstride yüksek kalifiye eksperini aramaya artırıyor. Şu anda salgın zamanında aynı bir şey oluyor mu?

EK: Kısa cevap ‘hayır’ kısa vadeli dönem için, ‘göreceğiz’ uzun vadeli dönem için. Bununla, aniden ortaya çıkan değişen iş koşullarının şirketleri yenilik yapmaya ve eskisinden daha hızlı bir şekilde uyum sağlamaya zorlandığını demek istiyorum. Paradoksal olarak, şu anda bir salgının iş dünyası üzerindeki etkilerini azaltmak için teknoloji kullandığını şahit oluyoruz. Fakat, eğer bu salgını seneye devam ederse bütünlük ekonomi çoğu yatırım mani olacak, teknoloji yatırım dahil. Şu anda kimse bu salgından fadası var olduğunu görmüyoruz.

AP: 2020 yılında teknoloji endüstride muhteşem teknoloji inovasyon ve yeni önemli değişiklik bekliyor musunuz?

EK: İnsanların ve şirketlerin uzaktan iş yapmasını sağlayan teknolojilere artan bir şekilde odaklanılığına şahit oluyoruz. İnsanların dünyada her yerinden rahat çalışabildiği için bu değişikliği ilginçtir. Ancak bu ilerleme konusunda heyecanlanmak zordur, çünkü salgın bizi bunu yapmaya zorluyor. Covid-19’dan önce gelen bazı teknolojik trendleri beni daha çok mest ediyor. Teknoloji etkileşim biçimimiz basitleştirmek için yapay zeka (AL) yeteneğine yeterince vurgu yapılamaz. Etrafımızdaki her şeyi açık programlanabilir, platformalara dönüştürmek için mevcut devasa hareketle birleşen yapay zeka, yakında evlerimizde ve iş yerlerimizde bilinen her objeyi tamamen değiştirecek. Son olarak, tüm bunlara gelişimin üçüncü önemli öğesi olarak 5G veri ağlarının hızlı genişlemesini eklediğinizde ‘mükemmel’ fırtına için tüm unsulara sahibiz’.

AP: Covid’den sonra kendi iş yapmanıza güveniyor musunuz?

EK: Authority Partners, danışmanlarının yeteneklerine ve ayrıca son 22 yıl boyunca geliştirdiğimiz organizasyonel bilgiye derece güveniyorum. Şirketimizin kültürü ve iş süreçleri şeklinde özetlenen bu teknik bilgi ve tercübe, kriz dönemlerinde paha biçilmez bir kaynaktır. Pandemiye rağmen bu yıl stratejik hedeflerimize ulaşma yolunda ilerliyoruz. Hedeflere ulaştığımız için yükümlerimizi yerine getirmeye ve normalde yaptığımız gibi iş yapmaya kararlıyız. Bunun üzerinde rutini bozan her olay yeni olanaklar yaratır. Authority Partners gibi bir bilgisayar şirketinden daha fazla kim kar edebilir?